Beru na vědomí
Informuji uživatele, že tato webová stránka používá pouze krátkodobé soubory cookies, bez nich nebude web fungovat správně.
Podle nového zákona povinnost povolení/odmítnutí neplatí pro technické ukládání.

ARAMARK CULINARY EXCELLENCE

Soutěže
27. Říjen 2023

Soutěž Aramark Culinary Excellence (dále už  jen ACE) je kulinářská soutěž využívající standardy Americké kulinářské federace (ACF), která oslavuje a vyzdvihuje kulinářský talent společnosti Aramark. Soutěž ACE podněcuje naše odhodlání poskytovat růst a rozvoj a zároveň pokračovat v budování naší globální kulinářské kultury pro naše kuchaře. ACE je charakteristickým znakem závazku společnosti Aramark podporovat zkušenosti s pohostinstvím a trvalé zaměření na jídlo.

 

“Best Has No Boundaries.” = "To nejlepší nemá hranice".

PHILADELPHIA      Tato soutěž pro nás pro všechny byla velká výzva. Tak jako každá soutěž. Zvlášť, když o ní slyšíte poprvé a nevíte vůbec nic a nemáte žádnou zkušenost. Na přípravu jsme měli velice krátkou dobu. A když říkám krátkou, tak myslím 1 měsíc od zadání. První týden probíhal ve znamení komunikace s Philadelphii, sbírání informací a vyjasňování otázek, které jsme všichni měli. A nebylo jich málo. 

PROPOZICE
Příprava 5-chodové menu, které musí obsahovat předkrm, polévku, salát, hlavní jídlo a dezert.
Tým musí připravit 4 porce od každého chodu.

ČASOVÝ HARMONOGRAM
Předpříprava – 20 minut
Čas na to si připravit pracoviště, přinést si pracovní desky a uzpůsobit si pracoviště na práci. Donést si i malé technické vybavení, kastroly, pánve, gastronádoby a atd....… NESMÍ se přinést žádná surovina ze skladu.

Příprava a vymyšlení menu – 30 minut
Představení mystery basketu / tajné potraviny/ a sestavení menu.

Doba vaření - 3:20
Čas na vaření celého týmu je 3:20. Během této doby musí tým vše připravit, aby pak mohl expedovat degustační komisi.

Servis – 40 minut
Během 40 minut je potřeba naplejtovat čtyři porce každého chodu degustační komisi.

Úklid – 30 minut
Čas na uklizení kuchyně, odevzdání nespotřebovaných surovin a zabalení osobních věcí.

Navíc tam bylo spoustu neznámého. Byl jasně daný seznam hlavního skladu a navíc 16 surovin z tzv. mystery basketu, neboli nákupního koše, které museli být použity. Nákupní koš byl odhalen 30 minut před samotným vařením, a nikdo neznal obsah. Každá surovina musela být v menu použita. Nic jsme si nemohli přivézt. Ono by to ani nešlo, jelikož v USA, jsou striktní předpisy a celníci do země nic nepustí. Dovoz některých potravin do USA je zakázán z důvodu obavy o šíření nákazy. Maso, sýry, ovoce, zeleninu a další potraviny musíte přiznat v celním formuláři vyplňovaném v letadle. Pokud tak neuděláte a zakázané potraviny u vás najdou při namátkové kontrole, riskujete pokutu až 10000 dolarů.

Lze se na tuto soutěž připravit?

Ano, lze jen částečně. Je potřeba se soustředit na týmovou souhru, rozdělit si úkoly a trénovat komponenty, které lze kombinovat, souhru při přípravě, vydávání a platingu. Z pohledu zpětně jsme použili 40 %, zbytek byla velká improvizace, kterou jsme zvládli díky profesionalitě a zkušenostem, které jsme nasbírali. Na tréninky pouze 14 dní a to znamenalo se 4x potkat v kuchyni a potrénovat. Poslední trénink jsme měli dne před odjezdem, kdy jsme udělali závěrečný výdej a začali balit věci s sebou, které jsme potřebovali mít. Nože, váhy, drobné vybavení, vypichovátka, silikonové formy, espuma lahev, jednorázové rukavice a atd...… O proti ostatním týmum, jsem si připadal jak ,, chudý příbuzný´´. Ty přijeli plně vybavené s plastovými speciálními boxy, dokonce si jeden tým přivezl vlastní výrobník zmrzliny.

Letošní MYSTERY BOX

2 základní bílkoviny - vepřová kotleta a platýz
3 doplňkové bílkoviny – sardinky, uzený jazyk a perlička
4 druhy zeleniny – fava fazolky, barevná řepa, růžičková kapusta, salát,
2 druhy ovoce – granátové jablko a dýně
1 škrob nebo mouka - kroupy
4 další různé suroviny – makadamské ořechy, bourbon, kozí mléko, tvrdý sýr

NAŠE MENU

Ceviche s platýze a sardinek, tatarák z pečených paprik, paprikový kečup a bazalková majonéza 
/ suroviny z mystery basketu - platýz, sardinky/

Mix salátů, pečená barevná řepa, prso perličky, granátové jablko, sýrový crumble a vinaigrett ze sherry octa
/ suroviny z mystery basketu - salát, barevná řepa, perlička, granátové jablko, sýr/

Dýňová polévka se zázvorem, uzený jazyk, kroupy a koriandrový olej
/ suroviny z mystery basketu - dýně, uzený jazyk, kroupy/

Vepřové karé, bramborové pyré, mrkev, pečená cibule, fava fazolky, růžičková kapusta, omáčka z vína Marsala a Bernská espuma
/ suroviny z mystery basketu - vepřové karé, fava fazolky, růžičková kapusta/

Čokoládová panna cotta s kozím mlékem, cremeux ze slaného karamelu s vanilkou, crumble, limetkový meringue, makadamské ořechy, pomeranče a pomerančová omáčka s bourbonem
/ suroviny z mystery basketu - kozí mléko, makadamské ořechy, bourbon/

Na vymýšlení menu jsem měli 30 minut. A těch 30 minut uteklo velice rychle. Hlavou se nám všem hrnuli myšlenky co můžeme udělat. Jak jaký produkt využít a kam ho použít a co z něj udělat.

A museli jsme sestavit menu co zvládneme za 3 hodiny 20 minut  společně uvařit a vydat pro degustační komisi. A byli to nervy.

Kuchyně byli skvěle vybavené. My jsme si vezli pouze dva malé mixéry a museli s sebou vézt redukce. V USA je běžné napětí sítě 110-120 V a frekvence 60 Hz. Liší se také tvar zásuvky, v Americe se používají dva placaté kolíky, které může doplňovat uzemněný válcový kolík.

My jsme si vylosovali kuchyň, která měla krásný výhled ven na město, ale byla vzdálená od hlavní kuchyně a pro všechno jsme museli běhat. Od potravin až po malé přístroje, které potřebovali i ostatní týmy. Na výdej a plating jsme měli 40 minut. Zvládli jsme to úplně přesně. Každých 10 minut jeden chod. Vše z povzdáli sledoval marketingový ředitel Petr Benda, který byl chvilkami nervóznější než my.

Po uvaření k nám přišli techničtí komisaři, kteří hodnotili práci v kuchyni, zacházení se surovinami, hygienu, využití surovin, týmový duch a i zacházení s nespotřebovanými surovinami. Pak přišla i degustační komise, která hodnotila chuť, vzhled, plating, využití surovin z mystery basketu, nápady a atd....

Mezitím jsme měli 30 minut na úklid kuchyně a odevzdání nespotřebovaných surovin z mystery básketu. Kontrolovalo se i uskladnění nespotřebovaných a rozpracovaných surovin.

Všichni komisaři byli z americké kuchařské asociace a měli jsme velice kladný feedback.

Jak se hodnotilo?

Degustační komise – Celkem 60 bodů

Metody servisu a prezentace (0-5 bodů)
Čerstvost a barevnost, jednoduché k jídlu, blízko položené komponenty k udržení teploty, teplý/studený talíř, stylistika ve spojitosti s praktičností

Velikost porcí a nutriční vyváženost (0-5 bodů)
35:65 rovnováha mezi bílkovinami a sacharidy.
Vyváženost velikosti/hmotnosti jednotlivých chodů v rámci celého menu.

Kreativita, menu a komptabilita ingrediencí (0-15 bodů)
Doplňují se jednotlivé ingredience v rámci barvy jídla, chuti a struktury/konzistence?
Jsou ingredience vybalancované v rámci velikosti a počtu?

Chuť, příchutě, konzistence, hotovost (0-35 bodů)
Nesou hlavní ingredience dominantní chutě?
Pasují k sobě všechny komponenty? Jsou správně teploty?
Odpovídá konzistence/struktura technologickému postupu při vaření?
Je omáčka správně zvolená k masu/rybě a má správnou konzistenci a jemnost?

Technické komise – Celkem 40 bodů
Hygiena/manipulace se surovinami (0-5 bodů)
Mise en place/organizace (0-5 bodů)
Kuchařské a technologické postupy a jejich správné provedení (0-15 bodů)
Správné využití surovin (0-5 bodů)

Hodnotila se kreativita, schopnost dobře pracovat v týmu a kulinářské znalosti. Vše se projevilo naplno, zejména s ohledem na tajemný koš s 16 ingrediencemi se kterými jsme museli pracovat. 

Za každou minutu zpoždění výdeje 1 bod dolu.

Hodnotilo se dle standartních pravidel světové kuchařské asociace WACS. Byli jasně daná pásma dle bodů

Zlatá medaile – 90-99.99 bodů
Stříbrná medaile – 80-89.99 bodů
Bronzová medaile – 70-79.99 bodů
Diplom 69,99 a méně

Tým, který získal nejvíce bodů byl vyhlášen hlavním vítězem soutěže ACE 2023.

Druhý den nás všechny soutěžící čekal zajímavý program. Gastronomická cesta po Philadelphii s návštěvou pražírny kávy, nejvyhlášenější pizzerie ve městě anebo zajímavý gastronomický koncept s izraelskou kuchyní a falafelem. Po této cestě přijeli na hlavní budovy ARAMARKU, kde nás čekal vyhlašovací ceremoniál. Každý ředitel jednotlivé sekce pozval na pódium svůj tým, který představil, něco o nich řekl a následně i oznámil jakou dostali medaili dle bodového ohodnocení. My, jelikož jsme startovali jako poslední tak jsme přišli na řadu taky jako poslední. Nás vyhlašoval Carl Mittleman, který má na starosti International. 3 týmy byli ve zlatém pásmu a 4 týmy ve stříbrném pásmu.

Po této části přišlo závěrečné vyhlášení o hlavní cenu. 

Vyhlásili náš tým a získali jsme nejvyšší ocenění v letošním finále soutěže Aramark Culinary Excellence Enterprise Finals, čímž se stali šampiony roku 2023 a můžeme se chlubit nejvyšší kulinářskou cenou společnosti – ACE Competition Copper Pot. Po převzetí ceny propukla velká nespoutaná radost.  Zažili jsme pravý americký sen.

Díky za možnost reprezentovat Českou republiku a International.

Foto: archív účastníků a profesionální od pořadatele soutěže 

Mystery basket
"Bylo mi obrovskou ctí být zde na historicky první soutěži ACE, kam byl pozván mezinárodní tým. A jsme moc rádi, že můžeme na této prestižní soutěži reprezentovat nejen Českou republiku, ale 14 zemí z Aramark International."    
pruh